Energia

Odwiecznym problemem w grach MMO jest wyrównanie szybkości progresu. Gracze, którzy mają więcej wolnego czasu, mogą awansować dużo szybciej niż typowy „gracz z doskoku”. Na pierwszy rzut oka nie ma w tym nic złego, dopóki się nie weźmie pod uwagę efekt takiego rozstrzału między poziomami postaci. Świadomość, że nigdy się nie dogoni ludzi grających non-stop, często odstrasza graczy, nie mówiąc o szybkim wypaleniu.

Gry podchodzą do tego problemu na kilka sposobów, a niektóre w ogóle go ignorują. Stara Vis Arcana korzystała z metody twardych limitów – ilość akcji, które można wykonać, była z góry ograniczona konkretnymi liczbami. Dzisiaj wiemy, że jest to zły system. Jest on sztuczny i zupełnie oderwany od świata gry. Przypomina sytuację, gdzie ktoś zabrania nam wyjść z domu, bo już dzisiaj wychodziliśmy trzy razy. Nie ma to najmniejszego sensu ale był to kiedyś standard. Dzisiaj się już od takich systemów odchodzi, chociaż niektóre gry się ciągle ich trzymają, np. darmowe gry mobilne.

Energia bohatera

Nowy plan polega na zlikwidowaniu twardych limitów i wprowadzenia energii (nazwa robocza). Energia jest odnawialną w czasie wielkością i jest ograniczona od góry i dołu. Wysoki poziom energii dodaje bonusy do siły bohatera (zadawane obrażenia, moc czarów, ochrona przed obrażeniami, itp.). Akcje typu atak gracza, czy pójście na wyprawę, zmniejszają poziom energii. Po spadku z poziomu wysokiego do poziomu normalnego (konkretne wartości są jeszcze w przygotowaniu), wszystkie bonusy znikają. Jeśli energia będzie dalej spadała, bohater będzie coraz bardziej zmęczony i otrzyma negatywne bonusy. Im bardziej zmęczony, tym większy negatywny bonus. W zależności jak silny jest bohater, w pewnym momencie sukces akcji może być praktycznie niemożliwy. W takiej sytuacji pozostaje jedynie odpoczynek.

Co ten system daje w praktyce?

  • Brak twardego limitu.
  • Mniej agresywne wykonywanie akcji oznacza bardziej wypoczętego bohatera, więc lepsze bonusy.
  • Wykonywanie akcji non-stop doprowadzi do szybkiego zmęczenia bohatera i wymusi dłuższy odpoczynek, aczkolwiek wstępnie progres będzie szybszy.

Ostatecznie, można grać na kilka sposobów – intensywnie z dłuższymi przerwami, mniej intensywnie ale częściej, albo w dowolnej kombinacji. Dzięki temu możesz dopasować styl gry do swojego planu dnia, zamiast na odwrót. Jako, że jest to coś nie sprawdzonego jeszcze w praktyce, każda opinia i uwaga jest niezwykle wartościowa – podziel się w komentarzu!

Dodaj komentarz