Magia

System magii był jednym z najbardziej zaawansowanych aspektów oryginalnej gry. Odpowiedni dobór czarów mógł całkowicie zmienić przebieg walki. Niestety, był też bardzo skomplikowany w zrozumieniu i jeszcze trudniejszy w skonfigurowaniu. Dlatego właśnie dobrym pomysłem jest opisanie jak działa i jak rozwiązać problem przejrzystego interfejsu.

Podstawy

Czary są podzielone na przygotowawcze i bojowe. Każda klasa potrafi korzystać z przygotowawczych ale bojowe są zarezerwowane tylko dla Maga, Kapłana i Druida. Ilość dostępnych do rzucenia również zależy od klasy.

Podstawową konfiguracją czarów jest zestaw. Czary można dodawać do zestawów i rzucać tylko z aktualnie wybranego. Każdy czar ma wymagany poziom inteligencji do rzucenia i kosztuje manę. Po rzuceniu czarów z zestawu przygotowawczego przed walką, można rzucać czary bojowe w samej walce. Cel jest wybierany automatycznie.

Każdy czar ma również poziom mocy, na których chce się go rzucić – od 1 do 5. Wyższe poziomy wymagają więcej inteligencji i many.

Wersja podstawowa

Podstawowy interfejs wyboru czarów opiera się na zasadzie ukrycia wszystkich zaawansowanych możliwości konfiguracji i wyborze dla nich wartości domyślnych. Oczywiście, w każdym momencie można się przełączyć do wersji zaawansowanej i mieć pełną kontrolę.

W wersji podstawowej nie ma wyboru różnych zestawów – dostępne są wyłącznie po jednym dla czarów przygotowawczych i bojowych (dla odpowiednich klas). Możesz wybrać czary dla każdego zestawu z ogólnym ich poziomem… i już! Nie ma konieczności analizy taktyki godzinami i konfiguracji każdego szczegółu. Wybór czarów jest szybki i nie powinien nikomu sprawić problemów. Opcja ta jest skierowana do graczy, którzy chcą jak najszybciej wejść do akcji.

Wersja zaawansowana

Pełna wersja interfejsu pozwala na dostosowanie każdego aspektu magii. Nie ma już po jednym zestawie na daną sytuację, tylko oddzielne listy zestawów przygotowawczych i bojowych. Każdy zestaw możesz nazwać i określić w jakich sytuacjach ma być użyty (atak, obrona, wyprawa, itp.). Możesz też ustawić minimalną ilość celów dla czarów obszarowych i procent zdrowia, od którego rzucać czary leczące (podziękowania dla Michała Żukowskiego za pomysł).

Każdy czar ma indywidualny poziom (1-5, jak poprzednio) oraz priorytet* (wartość od 1 do 3). Czary są rzucane w kolejności od najważniejszego (1) do najmniej ważnego (3). Dzięki temu możesz konstruować bardziej zaawansowane kombinacje, np. rzucenie czaru przekraczającego wymagania z niższym priorytetem, zaraz po rzuceniu czaru zwiększającego manę z większym. Oczywiście, taka dowolność powstała kosztem prostoty interfejsu. Jeszcze nie ma wersji ostatecznej ale możliwe, że na końcu będzie wyglądał podobnie jak wersji oryginalnej – tabelka z konfiguracją każdego czaru.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że podział na dwie wersji interfejsu sprawdzi się w praktyce. Cały system magii jest mocno skomplikowany, jak na dzisiejsze realia, i bardziej pasuje do gier „papierowych” niż mobilnych. Jak zwykle – podziel się swoją opinią. Każdy komentarz może zmienić grę.

* priorytet może zniknąć – aktualnie analizujemy sztuczną inteligencję do walki, która może sama wybrać najlepszy czar w danej sytuacji. Czas pokaże…

Dodaj komentarz