Główna mapa

Wakacje się skończyły i czas wracać do pracy! Na pierwszy ogień idzie widok głównej mapy, na którym gracze będą mogli wzajemnie znaleźć swoje miasta.

Poprzednia wersja gry, pod względem wyglądu mapy, była dość uboga. Cała mapa była pionową listą 10 pozycji, reprezentujących tereny graczy w aktualnie oglądanym wycinku. W dzisiejszych czasach takie podejście raczej by ludzi odrzuciło, niż zachęciło do gry. Dlatego zdecydowaliśmy się na coś nowego.

Jako, że tematem jest mapa z miastami, chcieliśmy pokazać ją jako faktyczny teren z symboliczną reprezentacją miast. Do wyboru było zrobienie tego jako „papierowej” mapy 2d lub autentycznego terenu 3d. Zdecydowaliśmy się na 3d z kilku powodów:

  • realistyczny teren w 3d wygląda bardzo ładnie
  • można eksperymentować z oświetleniem
  • można dodać różne efekty specjalne, w miarę potrzeb (np. kataklizmy)

Tym samym zrobiliśmy pierwszy prototyp:

widok mapy

Widoczne elementy to (od góry, od lewej):

  • przyciski przejścia między widokami mapy i sojuszu – szczegóły niżej
  • współrzędne aktualnego wycinka mapy (królestwo/prowincja) z przyciskiem pokazania dowolnych
  • przycisk z informacjami o efektach danego królestwa
  • przejście do widoku miasta
  • sklep
  • widok terenu, który da się przesuwać, z reprezentacją miast innych graczy (lub pustym miejscem na miasto)

Po wybraniu miasta, pojawia się lista przycisków z dostępnymi dla niego w danym momencie akcjami.

Przejście do mapy odbywa się przez wejście do budynku – zamku. Zamek również jest miejscem zarządzania sojuszem, stąd przyciski nawigacji między mapą a sojuszem. Każdy budynek, do którego można wejść, posiada podobny pasek nawigacji na górze.

Ważną kwestią był (i nadal jest) cykl dnia i nocy. Noc w grze niesie ze sobą modyfikatory do różnych przeprowadzanych akcji, np. większe szanse na skuteczny atak. Zrobienie mapy w 3d z dynamicznym oświetleniem pozwala na pokazanie pory dnia, bez sztucznych ikonek na ekranie. Poniżej możesz zobaczyć time-lapse całego cyklu dnia i nocy (czas przyśpieszony 1000x):

cykl dnia i nocy

Oczywiście, prace cały czas trwają i ostateczna wersja może wyglądać zupełnie inaczej.

Daj znać co myślisz o nowym wyglądzie mapy. Czy jest wystarczająco funkcjonalna? Czy wygląda zadowalająco? Daj znać tutaj lub w grupie na Facebooku.

Dodaj komentarz